Viete že v pánvovom dne je skupina 11-tich dôležitých svalov?
Upínajú sa na kostený podklad malej panvy, čím uzatvárajú panvový východ a zaisťujú tak potrebnú podporu panvových orgánov. V oblasti panvy sa nachádzajú močové cesty, reprodukčné orgány, aj časť tráviacej sústavy. Svaly pánvového dna musia byť silné aby im tvorili oporu. Povolené svaly panvového dna sa najčastejšie prejavia v obmedzenej funkcii zvieračov alebo sa dostavia bolesti chrbta a brucha, pretože dôjde k narušeniu oporného systému.
- podieľajú sa na správnom držaní tela a chôdzi
- súvisia s činnosťou močového ústrojenstva
- sú súčasťou pôrodných ciest
- fungujú ako zvierače
Prečo môže povolené panvové dno spôsobovať problémy s chrbtom?
Pretože je prepojené so svalmi na chrbte, na bruchu a s bránicou. Svaly majú jednu zaujímavú vlastnosť: ak niektorý zapájame dlhodobo menej, majú iné svaly tendenciu túto dekompenzácii vyrovnať a čiastočne preberajú jeho funkciu. To ale nie je dobre, pretože ich úlohou bol pôvodne iný pohyb. Skrátka, každý sval má svoju vlastnú funkciu. A pretože svaly panvového dna ovplyvňujú náš hlboký stabilizačný systém, môže sa povolené panvové dno prejaviť problémy s chrbtom.
Cvičiť pánvové dno sa netýka len žien.
Oblasť „tam dole“ je pre mnoho ľudí trochu zakázanou témou. Veľa sa nehovorí o tom, že približne 35 % osôb v Slovenskej republike sa stretáva s inkontinenciou, či už dočasne napr. počas tehotenstva alebo dlhodobo. Rozhodne teda nejde o problém seniorov. Ďalším faktom je, že povolené panvové dno ovplyvňuje u žien gynekologickú oblasť, u mužov prostatu a erektilné funkcie. Máloktorý športovec tiež tuší, že ak sa venuje posilňovanie svalov, mal by začať práve so stredom tela a posilnením panvového dna, skôr ako s budovaním bicepsov.
Posilňovanie svalov panvového dna by mal vykonávať každý, bez ohľadu na vek alebo na to, či trpí ťažkosťami. Predchádzame tým inkontinencii, hemoroidom, problémom s prostatou, gynekologickým problémom, ale predovšetkým bolestiam chrbta a brucha.
V akom stave je vaše panvové dno?
Ochabnuté svaly panvového dna majú často príčinu v sedavom zamestnaní, zlom držaní tela a v nedostatku pohybu. Vplyv má aj prekonaný pôrod a samozrejme vek, ktorý sa chtiac-nechtiac na pohybovom aparáte podpíše. Čo môžete urobiť pre posilňovanie panvového dna?
Investujte každý deň chvíľku času do cvičenia svalov panvového dna. Spočíva najmä vo vedomom zatiahnutí svalov, ako keď chcete zadržať nutkanie na močenie. Napr. Kegelove cviky a cvičenia podľa Ludmily Mojžíšovej sú rokmi overenými metódami, ktoré sú na posilnenie panvového dna výborné.
Venujte sa viac športu – je dôležité posilňovať celý pohybový aparát a najmä stred tela a hlboký stabilizačný systém. O svoj pohybový aparát starajte a doprajte mu potrebné vitamíny a minerály.
Páni, myslite na zdravie svojej prostaty. Už po štyridsiatke môže dochádzať k zväčšovaniu prostaty a nepríjemnostiam.
Cviky na panvové dno by mali vykonávať nielen ženy po pôrode.
Potrebujete pre cvičenie panvového dna trochu motivácie? Potom vedzte, že ním zlepšíte aj vaše milostné prežívanie! To je totiž vítaný benefit, ktorý sa pri posilnení svalov panvového dna dostaví u mužov aj u žien.
Svaly pánvového dna posilňujete nie len cieleným cvičením ale is správnym sedením. Zdravé sedenie na dynamických podložkách posilňuje svaly pánvového dna a hlboké stabilizačné svaly spontánne a nerušivo. Zmena tradičného spôsobu sedenia na aktívne dynamické sedenie je nevyhnutnosť, ktorá čaká našu spoločnosť ak chceme predchádzať mnohým vážnym zdravotným komplikáciam v našich životoch.
Zdroj:
Manažment ošetrovania pôrodných poranení, Doc.MUDr. Igor Rusnák CSc., MUDr. Eliška Lacková, PhD.
https://www.naturamed.sk/clanok/svaly-panvoveho-dna-viete-na-co-vsetko-vam-sluzia